wtorek, 6 maja 2014

Iva Bittová & EVIYAN (Czechy/USA) - ETHNO PORT POWROTY


To już ostatni wyjątkowy koncert ethnopowrotowy - Iva Bittová, Evan Ziporyn & Gyan Riley: muzyczne spotkanie trojga wyjątkowych artystów łączących w kameralnej, akustycznej mieszance muzykę etniczną, post-minimalizm, jazz, rock, a nawet kabaret.

06.05.2014 godz. 20:00 Sala Wielka, bilety 35/50 (ulg/norm), 
CIM kasa CK Zamek, www.bilety24.pl




środa, 30 kwietnia 2014

Peter Gabriel odwołał WOMAD w Rosji

"It is with deep regret that WOMAD announces that it has withdrawn from the planning and presentation of WOMAD Russia 2014.
"As everyone knows, WOMAD was built on the idea of respect for others. With the current state of Russian aggression within Ukraine and the military build-up on the borders, we cannot continue with a good heart to partner in an event that is in large part-funded by the Russian Government."

wtorek, 29 kwietnia 2014

KARTONY "Nibynóżki" - już w sprzedaży!


Zapowiedziana koncertem w CK ZAMEK (Poznań 04.04.14) i oczekiwana premiera debiutanckiej płyty Kartonów.
Ich to turbodoładowane elektroniką opowieści, gdzie okołojazzową aurę wsysa syntetyczny odmęt.
Eksperymentalne brzmienia i energetyczne improwizacje ilustrują szpiegowskie zwroty akcji, spiskowe teorie dziejów i doznania pozacielesne.
Badają nowe muzyczne przestrzenie w skali mikro i łączą odnalezione struktury w gotowe do opowiedzenia historie.

Maciej Słoniewski - saxophones
Kuba Królikowski - keyboards, synths
Piotr Ziemer - electric guitar
Krzysztof Waśkiewicz - bass
Michał Mokrzycki - drums

CD oraz mp3 dostępne w serwisie:  www.etnoteka.pl
label: etnoteka.pl [NRA 005]
(C) & (P) 2014 KARTONY & ETNOTEKA.PL



czwartek, 10 kwietnia 2014

piątek 11.04 CK ZAMEK (Poznań): oficjalna odsłona ETHNOPORTU 2014 i koncert Christine Salem


W piątek 11.04 o godzinie 18:00 w Scenie Nowej CK ZAMEK - konferencja prasowa. Organizatorzy opowiedzą o czerwcowym Festiwalu i (jak deklarują) z przyjemnością wysłuchają Waszych uwag i opinii, zarówno o decyzjach programowych, jak i o organizacji kolejnej edycji Ethno Portu.  

A po rozmowie razem udamy się na wieczorny koncert Christine Salem!

https://www.facebook.com/events/621288177960451/?ref=5

https://www.facebook.com/events/243364522511813/?ref=5

czwartek, 3 kwietnia 2014

KONCERT I PREMIERA DEBIUTANCKIEJ PŁYTY KARTONÓW (4 kwietnia 2014)

KARTONY to odkrycie Muzycznej Zębatki 2013. Ich debiutancka płyta "Nibynóżki" wydana została w ramach pierwszej nagrody w tym konkursie.
Wydawcą jest Etnoteka.pl a producentami Klub Dragon i Fundacja MDK.



Eksperymentalne brzmienia i energetyczne improwizacje Kartonów ilustrują szpiegowskie zwroty akcji, spiskowe teorie dziejów i doznania pozacielesne. Zespół bada nowe muzyczne przestrzenie w skali mikro - łącząc odnalezione struktury w gotowe do opowiedzenia historie.


KARTONY - 04.04.2014 godz.19:00 Sala Wielka CK ZAMEK  POZNAŃ, bilety 10, CIM kasa CK Zamek,www.bilety24.pl

https://www.facebook.com/events/262115827293097/?ref_dashboard_filter=upcoming

piątek, 28 marca 2014

TYLKO DLA KOLEKCJONERÓW! Dagadana - Wygadana EP (2008)


http://etnoteka.pl/pl/p/Dagadana-Wygadana-EP-2008/368

Pierwsze wydawnictwo polsko-ukraińskiego zespołu DAGADANA. Muzyka zawarta na Wygadanej jest
wprost wymarzona do zadymionego klubu odwiedzanego przez typów z kart powieści Chandlera. Półmrok na sali, mała scena, a na niej dwie elegancko ubrane postaci oświetlone przez niewielkie białe światło.

Gdzieś w tle udziela się pianista, obok gość w kapeluszu przy kontrabasie. Bordowo uszminkowane usta śpiewają swoje tęskne, przepełnione seksapilem pieśni. Mężczyźni wstrzymują oddech. Szczególne wrażenie wywołują wersy śpiewane po ukraińsku. Mają w sobie egzotykę i dzicz stepów akermańskich; coś bliskiego, a jednocześnie dalekiego. Apogeum emocji przynoszą wzajemnie uzupełniające się wokalizy...

Pejzaże jazzowe to tylko jedna strona tego wydawnictwa. Druga to elektroniczny minimalizm. Panie równie dobrze radzą sobie przy akompaniamencie drum'n'basowych dźwięków i elektronicznych wstawek. Parę lat temu na podobnych patentach zrobił furorę Gotan Project. Wygadana jednak nie jest płytą do tańczenia, mimo kilku szybszych rytmów. Artystkom chodzi bardziej o oddanie zmysłowości Sade i głębi głosu Khadja Nin. Celowo nie wymieniałem żadnego tytułu utworu. Całością delektuję się niczym białym winem. I składam kolejne puzzle do układanki według barwnego świata Dagadany.

sobota, 15 marca 2014

Polecamy weekendowo (15-16 marzec)

ETHNO PORT POWROTY
CHEMIRANIS (Iran/Francja)
15.03 g.20.00 - CK ZAMEK POZNAŃ
Djamchid Chemirani to wirtuoz klasycznego irańskiego bębna zarb, który sztukę gry na tym instrumencie doskonalił pod okiem mistrza, Hoseina Teherani. Z czasem do grupy Djamchida dołączyli jego synowie Bijan i Keyvan, wynikiem czego instrumentarium zespołu poszerzyło się o kolejne bębny: daf, bandir i udu.
więcej:  https://www.facebook.com/events/184002925144017/?ref=5



DAGADANA W KATOWICACH
16.03 g.20.00
Klub KLAWIATURA
15 lutego br. w sprzedaży pojawiła się najnowsza płyta zespołu DAGADANA. Tym razem słynąca z niesztampowego łączenia folkloru z muzyką elektroniczną grupa sięgnęła po twórczość niesłusznie zapomnianego poety – Janusza Różewicza. Promocji albumu towarzyszyć będzie trasa koncertowa. „List do Ciebie”.
więcej: https://www.facebook.com/events/211105049088469/?ref=5

wtorek, 25 lutego 2014

BAŁKAŃSKIE OSTATKI PARTY!

Zawirowań wiele... 
i śmieszno i straszno... 
ale! ku lepszemu!

W ramach tego: upijmy się delirycznie podrygując w takt DJskiego duetu męskiego
BALKAN & HAVT

Ha!

KLUB DRAGON, POZNAŃ
piątek, 28.02.2014
21.00

https://www.facebook.com/events/433299920137196/?fref=ts

czwartek, 20 lutego 2014

W sobotę na Zamku mistyczna Nawal...

W sobote na Zamku mistyczna Nawal... W jej muzyce słychać wpływy indyjskie, perskie i arabskie, a sama wokalistka śpiewa również w językach europejskich – po angielsku i francusku. Jest to wyjątkowa mieszanka kulturowa, opierająca się na uniwersalnym filozoficznym przesłaniu miłości i pokoju sufickiej odmiany islamu, której Nawal jest wyznawczynią.

ETHNO PORT POWROTY - NAVAL (Komory)
22.02.2014, godz. 20:00, Sala Wielka CK Zamek  POZNAŃ
bilety: 35 zł - bilet ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci, renciści), 50 zł - bilet normalny (kasa CK Zamek, CIM, bilety24.pl)

Nawal pochodzi z Wysp Komory, znanych również jako "Wyspy perfumy" czy "Wyspy księżyca", a położonych na Oceanie Indyjskim, na wschodnim wybrzeżu Afryki. Znana jako "Głos Komorów" Nawal jest pierwszą kobietą z tych wysp, która jako wokalistka, autorka tekstów i multiinstrumentalistka występuje publicznie. Jej koncert w 2010 roku podczas festiwalu Ethno Port zachwycił poznańską publiczność. 

https://www.facebook.com/events/256297047859598/?source=1
https://www.youtube.com/watch?v=zxCmc9CbvlI

sobota, 15 lutego 2014

DAGADANA - „List do Ciebie” - już w sprzedaży!

Album „List do Ciebie” ukazał się nakładem: DAGADANA, Narodowego Centrum Kultury 
i Etnoteka.pl.

Tym razem słynąca z niesztampowego łączenia folkloru z muzyką elektroniczną grupa sięgnęła po twórczość niesłusznie zapomnianego poety – Janusza Różewicza. Promocji albumu towarzyszyć będzie trasa koncertowa.

W sklepie etnoteka.pl kupić można dwie "wersje" wydawnictwa:

Standardową: 
http://etnoteka.pl/pl/p/Dagadana-List-do-Ciebie/363

oraz

Z dedykacją i autografami wszystkich członków zespołu
http://etnoteka.pl/pl/p/Dagadana-List-do-Ciebie-z-dedykacja-i-autografami/364
(zespół na "na bieżąco" dedykuje płytę dla wskazanej przez kupującego osoby)

„List do Ciebie” to studyjny album, na którym łączą się charakterystyczne dla zespołu DAGADANA brzmienia z twórczością mało znanego w Polsce poety, Janusza Różewicza (brata Tadeusza 
i Stanisława). „Musimy opowiedzieć historię tej niesamowitej, utalentowanej postaci” – podkreślają muzycy, którzy ostatnie miesiące intensywnie podróżowali po całym świecie, koncertując m.in. w Azji, Europie i Ameryce Południowej.
Nowy album składa się z jedenastu utworów. Starannie wybrane teksty Janusza Różewicza przenikają się świetnie z warstwą brzmieniową nagranego materiału. Za pomocą muzyki DAGADANA próbuje podkreślić piękno twórczości młodego poety, którego świat nie zdążył poznać i docenić. Muzycy mają nadzieję, że to niecodzienne połączenie ułatwi wierszom trafienie do jak największego grona odbiorców. Projekt wspiera również rodzina poety, w tym jego brat – Tadeusz Różewicz.

Do współpracy przy albumie grupa zaprosiła amerykańskiego perkusistę Franka Parkera (współpracował m.in. z Kurtem Ellingiem, Randym Breckerem i Johnem Patituccim), a nad całością produkcji muzycznej czuwał Marcin Pospieszalski (wcześniej współpracował m.in. z zespołami: Armia, Raz Dwa Trzy, Martyna Jakubowicz, Zakopower, Tie Break, Young Power, Soyka Yanina 
& Kompania oraz z Anną Marią Jopek). 
Na szczególną uwagę zasługuje również sposób wydania albumu. Oprócz płyty CD opakowanie zawiera bowiem wybór wierszy Janusza Różewicza (w polskim, ukraińskim i angielskim tłumaczeniu), komentarze wielu znamienitych dziennikarzy, muzyków i twórców kultury, a także list od DAGADANA. Całość ilustrują specjalnie na tę okazję przygotowane kolaże. Muzycy sięgnęli do rodzinnych archiwów i udostępnili znalezione w nich zdjęcia. Na klimatycznych fotografiach odnaleźć można niejedną znajomą twarz.
Trzy dni przed premierą płyty zespół wyruszy w trasę koncertową. Grupa odwiedzi nie tylko duże ośrodki (m.in. Białystok, Łódź, Kraków, Poznań, Szczecin, Warszawę i Wrocław), ale także mniejsze miasteczka (np. Strumień). Koncertom towarzyszyć będzie akcja pisania i wysyłania listów. Każdy, kto przybędzie na koncert DAGADANA, będzie mógł wysłać niepowtarzalną pamiątkę do swoich bliskich.

Partnerami wydawnictwa i trasy koncertowej są Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), Poczta Polska oraz Związek Artystów Wykonawców STOART. Płyta powstała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020. Wydawnictwo wspiera, dystrybuuje i promuje Agencja Koncertowo-Wydawnicza Karrot Kommando.

środa, 5 lutego 2014

DAGADANA - "List do Ciebie" TOUR


Już za dwa tygodnie (15 lutego br.) w sprzedaży pojawi się najnowsza płyta zespołu DAGADANA. Tym razem
słynąca z niesztampowego łączenia folkloru z muzyką elektroniczną grupa sięgnęła po twórczość niesłusznie zapomnianego poety – Janusza Różewicza. Promocji albumu towarzyszyć będzie trasa koncertowa.

„List do Ciebie” to studyjny album, na którym łączą się charakterystyczne dla zespołu DAGADANA brzmienia z twórczością mało znanego w Polsce poety, Janusza Różewicza (brata Tadeusza i Stanisława). „Musimy opowiedzieć historię tej niesamowitej, niesłusznie zapomnianej postaci” – podkreślają muzycy, którzy ostatnie miesiące intensywnie podróżowali po całym świecie, koncertując m.in. w Azji, Europie i Ameryce Południowej.
Nowy album składa się z dwunastu utworów. Starannie wybrane teksty Janusza Różewicza w sposób absolutnie wyjątkowy przenikają się z warstwą brzmieniową nagranego materiału. Za pomocą muzyki DAGADANA próbuje podkreślić piękno twórczości młodego poety, którego świat nie zdążył poznać i docenić. Muzycy mają nadzieję, że to niecodzienne połączenie ułatwi wierszom trafienie do jak największego grona odbiorców. Projekt wspiera również rodzina poety, w tym jego brat – Tadeusz Różewicz.
Do współpracy przy albumie grupa zaprosiła amerykańskiego perkusistę Franka Parkera (współpracował m.in. z Kurtem Ellingiem, Randym Breckerem i Johnem Patituccim), a nad całością produkcji muzycznej czuwał Marcin Pospieszalski (wcześniej współpracował m.in. z zespołami: Armia, Raz Dwa Trzy, Martyna Jakubowicz, Zakopower, Tie Break, Young Power, Soyka Yanina & Kompania oraz z Anną Marią Jopek). 
Na szczególną uwagę zasługuje również sposób wydania albumu. Oprócz płyty CD opakowanie zawiera bowiem wybór wierszy Janusza Różewicza (w polskim, ukraińskim i angielskim tłumaczeniu), komentarze wielu znamienitych dziennikarzy, muzyków i twórców kultury, a także list od DAGADANA. Całość ilustrują specjalnie na tę okazję przygotowane kolaże. Muzycy sięgnęli do rodzinnych archiwów i udostępnili znalezione w nich zdjęcia. Na klimatycznych fotografiach odnaleźć można niejedną znajomą twarz.
Trzy dni przed premierą płyty zespół wyruszy w trasę koncertową. Grupa odwiedzi nie tylko duże ośrodki (m.in. Białystok, Łódź, Kraków, Poznań, Szczecin, Warszawę i Wrocław), ale także mniejsze miasteczka (np. Strumień). Koncertom towarzyszyć będzie akcja pisania i wysyłania listów. Każdy, kto przybędzie na koncert DAGADANA, będzie mógł wysłać niepowtarzalną pamiątkę do swoich bliskich.
Album „List do Ciebie” ukaże się 15 lutego nakładem: DAGADANA, Narodowego Centrum Kultury i Etnoteka.pl. Partnerami wydawnictwa i trasy koncertowej są Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) Poczta Polska oraz Związek Artystów Wykonawców STOART. Płyta powstała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020. Wydawnictwo wspiera, dystrybuuje i promuje Agencja Koncertowo-Wydawnicza Karrot Kommando.

Koncertów będzie więcej:) Lista będzie uzupełniana :) PROSIMY O WASZE SUGESTIE:)

12.02 Wrocław - Firlej
13.02 Kalisz - Pod Muzami
15.02 Pszczyna - Bugsy Jazz Club
05.03 Szczecin - Rocker Club
06.03 Gdynia - Ucho
07.03 Bydgoszcz - Węgliszek
08.03 Białystok - Fama
09.03 Toruń - Lizard King
15.03 Strumień - Gimnazjum
29.03 Poznań - Teatr Nowy

niedziela, 2 lutego 2014

Dziś w Kaliszu będzie gorrrąco!

Fanfare Ciocărlia

Festiwal Muzyczny Bursztynowy Szlak
MULTIMEDIA AMBER ROAD FESTIVAL
Hala Widowiskowo-Sportowa OSRiR w Kaliszu, ul. Łódzka 29



https://www.facebook.com/events/248649851977531/

http://etnoteka.pl/pl/p/Fanfare-Ciocarlia-Queens-and-Kings/149
http://etnoteka.pl/pl/p/Fanfare-Ciocarlia-Radio-Pascani/140

wtorek, 28 stycznia 2014

JAZGOT w Klubie u Bazyla !

JAZGOT

30.01.2014 20.00 KLUB u BAZYLA - POZNAŃ
Jazgot to grupa współtworzona przez Jana Trebunię-Tutkę, muzyka zespołu Trebunie Tutki i skrzypka Andrzeja Jarząbka, współpracownika Hani Rybki i Dikandy, Andrzeja Polaka - jednego z najbardziej utalentowanych prymistów podhalańskich młodego pokolenia, wybitnego kontrabasistę i cymbalistę Roberta Czecha, trębacza Szymona Bobrowskiego, któremu w zaskakujący sposób udaje się połączyć jazzową tajemnicę z folkową fantazją, Grzegorza Kolbreckiego, kontrabasistę znanego ze współpracy z zespołami bałkańskimi i Józefa Doruli - nieprzewidywalnego akordeonisty. 

Zespół kilka miesięcy temu wydał nową płytę "Muzyko siłę daj", na której muzyka jest doskonałym połączeniem słynnej góralskiej ślebody i energii folkloru Łuku Karpat. Na albumie znajdziemy sporo tradycyjnej muzyki z Węgier, Rumunii i polskiego Podhala, a także autorskie utwory zespołu. 

Koncerty Jazgotu to wyjątkowa możliwość obcowania z instrumentalistami o doskonałym warsztacie, mocnymi góralskimi głosami i dynamiczną muzyką, przy której trudno ustać w miejscu. Jest w tym filozofia gór, bałkańska energia, chęć zwykłego, radosnego i wspólnego śpiewania, a przede wszystkim przyjemność czerpana z muzyki. Jeśli lubicie folk, to Jazgot pokochacie. Jeśli jeszcze mieliście okazji poznać tego gatunku bliżej - jesteście na najlepszej drodze, by zrobić to od najlepszej strony.
http://www.jazgot-band.com/
https://www.facebook.com/Jazgot
https://www.facebook.com/events/619233811445204/?fref=ts

środa, 22 stycznia 2014

ANGELA GABER TRIO - NAJBLIŻSZE KONCERTY


26.02.2014 godz. 19.00
FESTIWAL MIEJSC I PODRÓŻY "WŁÓCZYKIJ" - GRYFINO

27.02.2014 godz. 19.00
Klub Sztuki Niepopularnej - ALTER EGO - SZCZECIN

28.02.2014 godz. 20.00 - Berlin - kawiarnia Katulki z Bzem
https://www.facebook.com/katulki

Angela Gaber Trio
"Opowieści z Ziemi"
To polsko kazachski skład, który swoją podróż muzyczną zaczyna w Bieszczadach. To osobiste interpretacje muzyki Karpat ethno/folk/fusion.

Skład:
Angela Gaber - śpiew kolorowy (śmiechy, piski, krzyki) , bęben obręczowy
Aleksander Czikmakow – gitary wszelakie, grzechotki na butach, śpiew
Ernest Drelich – conga, bongosy, djembe, didgeridoo

Angela Gaber inicjatorka projektu. Do współpracy zaprosiła gitarzystę Aleksandra Czikmakow, kompozytora i aranżera z Kazachstanu, który odbywał stypendium muzyczne w Akademii Muzycznej w Krakowie. Do składu dołączył także Łukasz Sabat- multiinstrumentalista (saksofon, armeński duduk, wokal, elektronika). Jest to skład, który powstał w 2011 w Bieszczadach, od tego czasu, pracowali nad repertuarem, koncertowali. W 2013 wydali swój debiutancki album „Opowieści z Ziemi” zarejestrowany w kościele w Mrzygłodzie pod koniec lata 2012. Tworzyli także muzykę do spektakli. Są laureatami prestiżowych festiwali folkowych jak Fetiwal Folkowy Polskiego Radia- Nowa Tradycja czy Międzynarodowy Festiwal Folkowy- Mikołajki Folkowe.
W 2013 nastąpiła też zmiana składu zespołu, odszedł Łukasz Sabat którego miejsce zająła rytmiczna energia Ernesta Drelicha. Aktualnie pracują nad nowym, autorskim materiałem oraz poszerzeniem instrumentarium.

poniedziałek, 20 stycznia 2014

25.01 - sobota - obowiązkowa premiera w Skarżysku!



PREMIERA PŁYTY STUDIUM INSTRUMENTÓW ETNICZNYCH 
„Tu nie ma miejsca na strach..”
25.01.2014 19.00 Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kam.
Premiera debiutanckiej płyty Studium Instrumentów Etnicznych „Tu nie ma miejsca na strach..” Płyta powstała w 2013 roku w studio United Records a ostateczny szlif nadało mu niemal już kultowe AsOne Studio. Płyta jest obrazem poszukiwań przez zespół swojej ścieżki muzycznej. Muzycy robią to odważnie, bezkompromisowo, często posługując się improwizacją jako narzędziem odkrywania nowego. Poszukiwania te wspiera bogate instrumentarium: instrumenty perkusyjne z całego świata, kalimby, metalowe beczki, didgeridoo, w połączeniu z looperem , fletem ,trąbką, gitarą basową,które dają nowoczesne brzmienie. Płytę tworzy 12 utworów, o bardzo zróżnicowanej stylistyce i tematyce jak mówi Stiff Piotr Stefański: to opowieści o naszym , o moim wewnętrznym świecie pełnym dyskusji, emocji i współodczuwania. Jesteśmy odbiornikami rzeczywistości, której doświadczamy, a my jesteśmy wzmacniaczami emocji historii, które się przez nas przelewają ..” Ciężko zakwalifikować muzykę, jaką tworzy Studium Instrumentów Etnicznych. Nie jest to folk, nie jest to hip-hop. Kilkanaście osób grających na bębnach i różnych, często bardzo nietypowych instrumentach dość orientalnych dla naszej kultury wzbudziło duże zainteresowanie. To psycho folk, wstrząsający i wyraźny, również dzięki wykrzyczanym tekstom. Intrygujący”. .. Marta Anna Zabłocka.
https://www.facebook.com/events/1413489235561230/?notif_t=plan_user_joined

niedziela, 19 stycznia 2014

Dziś o 17.00: Majdan w Warszawie!

https://www.facebook.com/events/705392949504820/

ETHNO PORT POWROTY !



MOSAIK
25.01.2014, godz. 20, Sala Wielka CK Zamek 
bilety: 15 zł (ulgowe), 20 zł (normalne)
Jest to grupa łącząca polską muzykę dawną, tradycyjną z orientem. W muzyce, którą tworzy Mosaik, słuchacz odnajdzie słowiańską dzikość i melancholię, orientalną tajemniczość, mieszaninę dźwięków natury, miejskiego chaosu, dawnego porządku świata i współczesnego eklektyzmu.
https://www.youtube.com/watch?v=-012YkNiWcs

NAVAL (Komory)
22.02.2014, godz. 20:00, Sala Wielka CK Zamek 
bilety: 35 zł - bilet ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci, renciści), 50 zł - bilet normalny (kasa CK Zamek, CIM, bilety24.pl)
Nawal pochodzi z Wysp Komory, znanych również jako "Wyspy perfumy" czy "Wyspy księżyca", a położonych na Oceanie Indyjskim, na wschodnim wybrzeżu Afryki. Znana jako "Głos Komorów" Nawal jest pierwszą kobietą z tych wysp, która jako wokalistka, autorka tekstów i multiinstrumentalistka występuje publicznie. Jej koncert w 2010 roku podczas festiwalu Ethno Port zachwycił poznańską publiczność. W jej muzyce słychać wpływy indyjskie, perskie i arabskie, a sama wokalistka śpiewa również w językach europejskich – po angielsku i francusku. Jest to wyjątkowa mieszanka kulturowa, opierająca się na uniwersalnym filozoficznym przesłaniu miłości i pokoju sufickiej odmiany islamu, której Nawal jest wyznawczynią. Pieśń Nawal pt. „Hima” znalazła się w 2004 roku na kompilacji Women in Africa.
https://www.facebook.com/events/256297047859598/?source=1
https://www.youtube.com/watch?v=zxCmc9CbvlI
SAAGARA (Indie/Polska)
13.03.2014 godz. 20:00 Sala Wielka CK Zamek, bilety 20/30 (ulg/norm), CIM, kasa CK Zamek, bilety24.pl
Światy, które spotykają się w Saagarze to staroindyjska muzyka karnatycka, charakteryzująca się niezwykle wysublimowanym systemem rytmicznym i melodycznym oraz muzyczna tradycja Europy. To wszystko w wykonaniu czterech artystów, z których dwóch wystąpiło już wcześniej na festiwalu Ethno Port: Ghatam Giridhar Udupa, który wystąpił na koncercie inaugurującym pierwszy festiwal w 2008r. (Indialucia) oraz Wacław Zimpel, goszczący na festiwalu w 2012 roku. Giridhar Udupa, Bharghava Halambi i K Raja są najwybitniejszymi muzykami hinduskimi młodszego pokolenia. Na co dzień mieszkają w Bangalore, lecz występują w największych salach koncertowych świata (m.in. Carnegie Hall, Opera w Sydney). Wacław Zimpel jest klasycznie wykształconym wirtuozem klarnetu, kojarzonym głównie ze sceną muzyki improwizowanej, odwołującym się chętnie i często do tradycji i rytuałów muzycznych innych kultur. W repertuarze zespołu odnajdziemy zarówno utwory karnatyckie, jak i oryginalne kompozycje muzyków. Podstawę ich budowy stanowią taale, czyli tradycyjne hinduskie schematy rytmiczne, zestawione z zachodnią melodyką, przemieszaną z systemem rag – skal indyjskich.
Ghatam Giridhar Udupa - ghatam, konnakol, morsing
Bharghava Halambi - mridangam, khanjira, konnakol
K Raja - tavil, percussions
Wacław Zimpel – clarinet
https://www.facebook.com/events/583282618433361/?ref=5

CHEMIRANIS (Iran/Francja)
15.03.2014, godz. 20:00 Sala Wielka CK Zamek, bilety 35/50 (ulg/norm), CIM kasa CK Zamek, www.bilety24.pl
Djamchid Chemirani to wirtuoz klasycznego irańskiego bębna zarb, który sztukę gry na tym instrumencie doskonalił pod okiem mistrza, Hoseina Teherani. Z czasem do grupy Djamchida dołączyli jego synowie Bijan i Keyvan, wynikiem czego instrumentarium zespołu poszerzyło się o kolejne bębny: daf, bandir i udu. Od 1988 roku występowali jako Chemirani Trio (Bijan, Keyvan i Jamshid), a dzięki ich niezrównanej wirtuozerii zarb stał jednym z najpopularniejszych na świecie instrumentów perkusyjnych. Obecnie Bijan i Keyvan współtworzą i angażują się w wiele międzynarodowych projektów muzycznych. Na scenie w CK Zamek pojawią się jednak w klasycznym rodzinnym składzie, gdyż muzykom towarzyszy córka i siostra Maryam, prezentująca teksty irańskich poetów. Będzie to jeden z najdłużej oczekiwanych festiwalowych powrotów, bo zjawiskowy koncert, który zagrali podczas pierwszego festiwalu Ethno Port w 2008 roku, pozostawił niezatarte wrażenie. 
https://www.facebook.com/events/184002925144017/?ref=5

CHRISTINE SALEM (Reunion)
11.04.2014 godz. 20:00 Sala Wielka, bilety 35/50 (ulg/norm), CIM kasa CK Zamek,www.bilety24.pl
Pieśniarka pochodzi z wyspy Reunion, położonej na Oceanie Indyjskim. Jako jedna z niewielu kobiet śpiewa muzykę maloya, która zrodziła się w połowie XVIII wieku i tradycyjnie była głosem niewolników, a dziś zaś stanowi o tożsamości kulturowej wyspy. Christine śpiewa w języku kreolskim, malgaskim, komoryjskim i swahili, przygrywając sobie na instrumencie o nazwie kayamb, przy akompaniamencie zespołu grającego na najróżniejszych instrumentach perkusyjnych. Po trzech latach powraca do Poznania, aby zaprezentować całość twórczości z ostatnich płyt i przypomnieć swój energetyczny występ na festiwalu Ethno Port w 2011 roku. 
https://www.facebook.com/events/243364522511813/?ref=5

IVA BITTOVA & EVIYAN (Czechy/USA)
06.05.2014 godz. 20:00 Sala Wielka, bilety 35/50 (ulg/norm), CIM kasa CK Zamek,www.bilety24.pl
Na zakończenie cyklu wystąpi długo oczekiwana Iva Bittova, czeska awangardowa skrzypaczka, wokalistka i kompozytorka, która swoją karierę rozpoczęła w połowie lat 70., występując w kilku czeskich filmach. We wczesnych latach 80. zaczęła grać na skrzypcach i śpiewać, a unikatowy sposób śpiewu oraz technika gry przyniosły jej międzynarodową sławę. Muzyka Bittovej stanowi połączenie rocka oraz muzyki ludowej Europy Wschodniej. W roku 2009 wystąpiła podczas festiwalu Ethno Port wspólnie z amerykańską pianistką Lisą Moore. Tym raz artystka wraca z premierowym projektem EVIYAN w składzie Iva Bittová, Evan Ziporyn & Gyan Riley: będzie to muzyczne spotkanie trojga wyjątkowych artystów łączących w kameralnej, akustycznej mieszance muzykę etniczną, post-minimalizm, jazz, rock, a nawet kabaret.
https://www.facebook.com/events/237527929762032/?ref=5




Dla najwierniejszych fanów Ethno Portu i jego Powrotów: KARNETY na cały cykl 6 koncertów w cenie 150 zł/ulgowy i 200 zł/normalny do nabycia bezpośrednio w kasie CK Zamek czynnej codziennie od 10:00 do 21:00,
rezerwacja mailowa: kasa@ckzamek.pl (można je wówczas odebrać przed pierwszym koncertem). 
Jeżeli interesują Was wszystkie koncerty, radzimy się pospieszyć - liczba karnetów jest ograniczona!